תגובות אחרונות

  דיאטת כסאח

  דיאטת כאסח
  המושג דיאטות כאסח, מתיחס בדרך כלל לדיאטות מהירות שאמורות לייצר ירידה מהירה במשקל, תוך זמן קצר, בדרך כלל במספר ימים עד שבוע וזאת לרוב ללא פעילות גופנית או ספורט. דיאטת כאסח אופיינית מגבילה את תפריט הדיאטה למזונות מסויימים שמטרתם להאיץ את הירידה במשקל או למנוע עיכוב בהפחתת משקל – ובהתאם, לגבי חלק מדיאטות הכאסח נטען כי הן דיאטות קלות עבור אנשים מסויימים, אם המרכיב העיקרי שעליו הן מבוססות הינו מועדף בעיני אותם אנשים. לדוגמא, דיאטת אשכוליות שהיתה פופולרית במיוחד בשנות ה – 80, מבוססת על מרכיב עיקרי שהוא אשכולית, שאמורה לגרום להאצת הירידה במשקל ואמנם דיאטת כאסח זו זכתה לפופולריות משום שאשכולית הינה פרי טעים למדי ולאור התכונות שיוחסו לה. באופן דומה, דיאטות כאסח אחרות (כמו דיאטת מרק כרוב או דיאטת חלבונים, הקרויה בפי רבים לעתים גם דיאטת אטקינס) בנויות על מרכיבי מזון מסויימים, ומוציאות מתפריט הדיאטה מזונות שונים כמו פחמימות, שומנים וכיו"ב. חלק מדיאטות הכאסח דווקא שמות את הדגש על משך הזמן הקצר והירידה הגדולה יחסית בזמן זה – כמו דיאטה בשלושה ימים או דיאטה בשבעה ימים – ואחרות דווקא על הנחות מדעיות, מוכחות או לאו כמו למשל דיאטה לפי סוג דם. דיאטות כאסח מועדפות בדרך כלל על אנשים שרוצים להפחית משקל במהירות או בקלות לרגל אירוע מסויים כמו חתונה או מפגש חברתי אחר, אך יש המאמצים דיאטות אלו כחלק מדרך חיים, למרות שאחרים סבורים כי אימוץ דיאטות כאסח כאורח חיים, אינו מומלץ ואינו בריא.
  האם דיאטות כאסח הן דרך מוצלחת להפחתת משקל ? מאחר שאין ממש הגדרה מה זו דיאטת כאסח, התשובה האמיתית לשאלה זו תלויה בתפריט הדיאטה, קצב הפחתת משקל מתוכנן ובכמות הקלוריות היומית המתוכננת לפי אותה דיאטה ולא בשם של הדיאטה או בכינוי של הדיאטה (דיאטת כאסח, דיאטת “רצח” וכו'). כלומר, יכולה להיות דיאטה קלה יחסית ואולי אף מהירה, שתפריט הדיאטה שלה יתבסס על מרכיבים נכונים וכמות קלוריות נכונה (לרוב בישלוב ספורט או פעילות גופנית כלשהי) ולמרות הכל יגדירו אותה כדיאטת כאסח, בעוד שדיאטה אחרת תציע ירידה מהירה במשקל אך תפריט הדיאטה שלה יהיה מסוכן, בלתי הגיוני או לא בריא. למרות זאת אפשר לומר באופן כללי, שרבים סבורים שדיאטות כאסח נפוצות אינן מומלצות (כמו למשל דיאטת מרק כרוב, דיאטת מלפפונים וכיו"ב), משום שלמעשה אין מדובר בדיאטות אלא בקיצוץ קלוריות לא הגיוני, ובתפריט שנמאס מהר מאוד ומביא לעליה חוזרת במשקל, בזמן שהירידה הזמנית במשקל הינה של נוזלים בעיקר.
  אחרים לעומת זאת אינם שוללים דיאטות כאסח באופן גורף, וסבורים שלעתים דיאטות כאלו יכולות להימצא כמתאימות בנסיבות מסויימות – האם לצורך התחלת דיאטה מאוזנת ? כסיום לדיאטה שפויה אחרת ? רק לצורך כניסה לתוך שמלה לרגל חתונה ? לא ברור…

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *