תגובות אחרונות

  אכילה

  מה עושים במקרה של מתקפת זלילה?

  מה עושים במקרה כזה בו אנו מוצאים את עצמנו אוכלים ללא בקרה וללא חשבון ?

  אחד הקשיים הגדולים בדיאטה הוא התקף אכילה לא מבוקר, בו אוכלים מזון משמין בכמות רבה וללא כל התחשבות בדיאטה. קשה מאוד להתגבר על כך ולהמנע מהזלילה הגדולה. במקרים רבי ם הדבר קורה בשעות הערב המאוחרות כאשר אנו עייפים, מתקשים לשלוט על הדיאטה, מרגישים שמגיע לנו וזו זכותנו לאכול או אוכלים כפיצוי רגשי על משהו אחר. אני מוצא את עצמי עומד מול הארון בשעה 3 לפנות בוקר ואוכל חבילת שוקולד שלמה 560 קלוריות, ועוד חטיף שוקולד 200 קלוריות ועוד ועוד. כל הדיאטה שעשיתי במהלך היום ירדה לטמיון בחמש דקות של חסד..

  לומדים את תבנית ההתנהגות שלנו, מתי זה קורה, מה גורם לנו לעשות את זה ומה אנחנו אוכלים באופן מעשי. כעת מטפלים בכל גורם וגורם באופן ספציפי ויוצרים עבורנו קשיים פיסיים בדרך לאכילה הלא מבוקרת. קודם כל צריך לאפיין את הזמן, המקום והסיבה בה התופעה מופיעה ומה גורם לנו להתנהג כך. יש לשבת מספר דקות ולנתח את המצב, ומומלץ מאוד לעשות זאת עם שותף או שותפה שמכירים אתכם. כעת יש ליצור מכשולים פשוטים ובסיסיים שיפחיתו את האפשרות להגיע למצב של זלילה לא מבוקרת.

  הזמן שבו זה קורה

  האם אנחנו נוהגים לאכול בלי חשבון בשעת לילה מאוחרת ? או אולי לפני לפני השינה ? אולי פעילות גופנית כלשהי גורמת לנו לבלוס מזונות עתירי קלוריות ללא הגבלה ? ואולי סיומה של שיחת טלפון עם ידיד או חבר מפעילה אצלנו את הרצון ' לטפל ' במגוון הממתקים שבארון ?

  לדוגמא : אם אוכלים קבוע לפני השינה, והולכים לישון בשעה קבועה פחות או יותר, כדאי לנסות לפתור את הבעייה בצורה הפשוטה ביותר : ללכת לישון רבע שעה לפני הזמן. לשבור את השגרה ואת ההתנהלות הרגילה, להתגבר על ההתנגדות להקדמת שעת השינה ופשוט לדלג על הזמן הזה בסדר היום. אפשר לשנות מספר הרגלים הקשורים לזמן השינה, לא לשתות קפה בשעה מסוימת, לעשות ניתוק אוטומטי למחשב או הפעלת אנטיוירוס שמקשה על המשחק במחשב, לראות סדרת טלויזיה בשידור חוזר או ב VOD, לקרוא או להמנע מקריאה וכל דבר דומה. אם הבעיה קורה אחרי שיחת טלפון קבועה, דאגו לשנות את ההרגל ולהעביר את זמן השיחה למועד אחר – גם אם זה לא כל כך נוח לאחד הצדדים.

  מוסיפים תחליפים זמינים – ובכמות רבה

  ורצוי רבה ככל האפשר. תפוחים שטופים, פירות הדר, סלטים מוכנים, משקאות דלי קלוריות, מסטיקים, פריטים קטנים עם ערך קלורי נמוך, כל דבר שיכול להעסיק את הפה באכילה מופחתת שומן וקלוריות.

  עצות פשוטות וטובות כדי להמנע מזלילה לא מבוקרת שהורסת את הדיאטה ברגע אחד.
  מעלימים מהבית מוצרים בעייתיים

  כולם נרתמים למשימה, דיירי הבית האחרים יצטרכו להתחשב ולא לאכול דברים שהם אוהבים, או לחילופין לשמור אותם אצלם במקום פרטי. אם אנחנו מכורים על שוקולד מסוים, לא יעזור שום כוח רצון, בסוף נשבר ונאכל אותו מכיוון שהפעם מגיע לנו לאכול אותו, זו זכותנו, אוכלים את זה רק היום ועוד סיבות תמוהות. אם השוקולד לא יהיה בבית הכל יהיה פשוט יותר.

  מבחינה מעשית קל יותר לא לקנות מוצר מסוים מאשר לא לאכול אותו. הקנייה היא פעולה אקטיבית הדורשת לגשת לחנות, לבחור, לעמוד בתור, לשלם ולבזבז זמן. קל יחסית להמנע מכך. הבהירו לסובבים אתכם שאין טעם שהם יקנו את המוצר האהוב עליכם כי פשוט תאכלו אותו ללא חשבון כך שגם להם הוא לא יהיה זמין.
  קנו בכל זאת ? החזירו אותו למרכול, או זירקו אותו לפח. דיאטה עולה כסף – אין מה לעשות.

  הורסים את החשק למוצר מסוים

  מתקשים לעמוד בפיתוי, קונים בכל זאת משהו משמין או לא מקבלים שיתוף פעולה של שאר בני המשפחה ?

  אם יש מוצר מסוים שמשבש את כל הדיאטה והורס כל נסיון של תזונה נכונה, ניתן לגרום לאסוציאציה שלילית בקשר למוצר זה. בדרך קצת קיצונית ניתן לשבש לעצמך את הרצון לאכול דבר משמין זה.
  לא יכולים להמנע מריבת תותים כל יום לאחר ארוחת הערב ? השאירו את הריבה פתוחה על אדן החלון למשך שבוע, הזבובים, הנמלים והעובש יראו לכם את הצד הלא מפתה של הריבה ותתקשו להמשיך ולצרוך אותה מדי יום.

  הכינו מכתב מלב אל לב

  הכינו מכתב בו אתם מבקשים מעצמכם להמנע מהאכילה המיותרת, מענו אותו אל עצמכם והניחו אותו בארון בו נמצאים הפיתויים שמשבשים כל סיכוי לתזונה בריאה ונכונה. אפשר להמנע מהציניות, כל הדרכים כשרות בדרך לדיאטה.

  אל תוותר לעולם, גם אם זה מגוחך

  גם אם שברתם את הדיאטה במתקפת זלילה חסרת מעצורים, עדיין אין להתיאש ולהחליט שהדיאטה יצאה משליטה. מיד אחרי הזלילה הגדולה צריך להמשיך כרגיל, עם אכילה מתונה ומבוקרת ועם מוצרי מזון דלי שומן, ולא לאמר לעצמך שכעת לאחר שזללת אין יותר ערך לדיאטה. גם אם זה נראה לא בפרופורציה, צריך להמשיך בתזונה נכונה, למרות שלפני מספר דקות צרכתם כמות קלוריות מופרזת.שינויים קטנים יכולים להיות ההבדל בין השמנה, הרזייה או שמירה על משקל תקין לאורך זמן.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *