תגובות אחרונות

  דיאטה

  למה לא מצליחים לעשות דיאטה?
  דיאטה, תהליך חשוב וחיוני אך קשה לביצוע. אם יש לך כוח רצון ואתה מסוגל לשלוט על התפריט האישי שלך, לא תזדקק לדיאטה מלכתחילה..

  כאשר גובר חוסר האיזון בין צריכת הקלוריות והוצאתן, ואנו צורכים יותר ממה שאנו מוצאים, מתקבלת עלייה זוחלת במשקל ואנו הולכים ומשמינים. בשלב מסוים אנו מתעשתים ומחליטים לעשות דיאטה.

  אם להמנע מעליית משקל זו פעולה קשה, ירידה במשקל ודיאטה היא פעולה קשה פי כמה!

  אם קשה לך לאכול רק חבילת שוקולד אחת ביום, ולא להוסיף עוד ממתקים, איך תוכל להמנע לחלוטין מאכילת שוקולד?

  מה שמחזיק את הדיאטה קצרת המועד ואת ביצוע הדיאטה הוא כוח הרצון והמוטיבציה הזמנית. ניתן לבצע משימות רבות וקשות כאשר הן מוגבלות ותחומות בזמן מוגדר, אולם לשנות אורח חיים בצורה משמעותית זו פעולה קשה עד בלתי אפשרית.

  מי שיש אופי של רזה, אינו סובל מעודף משקל, מסוגל לשלוט על מה שהוא אוכל ואוכל רק כשהוא רעב, אינו מבין כלל את בעיית עודף המשקל ואינו מבין כמה קשה לאכול פחות או להמנע ממאכלים מסוימים. לאנשים רזים יש תמיד עצות מענינות לירידה במשקל המלוות בתמיהה על כך שקשה לבצע אותן: תאכל פחות, אל תאכל ממתקים, שמור על הפה סגור, אל תאכל עד 2, אל תאכל אחרי 2, תעשה ספורט, תשחה, תיגש למכון כושר וכדומה. מי שיש לו אופי של רזה אינו מבין שהאכילה היא צורך נפשי, שלא אוכלים מתוך רעב, שמכון כושר וספורט הם עינוי שלא ניתן להתמיד בו, שהאוכל מנחם ומעודד, שהצפיה לארוחה היא תמידית ושהדברים אינם פשוטים כמו שהם נראים.

  בכל פעם שמתפרסמת כתבה בנושא דיאטה הכוללת עצות לשמירה על משקל תקין או המלצות דיאטה, ניתן לראות את התגובות הקבועות של אלו שאינם מבינים את הקושי הטמון בכך.

  כאשר מדובר על הפסקת עישון רוב האנשים מבינים את הקושי להפסיק לעשן ואת העובדה שהעישון הינו התמכרות וצורך נפשי חיוני למכורים. אף אחד לא מאמין לכך שמעשן כבד יפסיק לעשן רק בגלל שמישהו אמר לו לעשות זאת. להפסיק לעשן לתמיד זו משימה קשה מאוד שדורשת כוחות נפש, לחץ חברתי עצום או טכניקות שונות. אותו הדבר לגבי דיאטה. להפסיק לאכול ללא סיבה ולעבור לתפריט מאוזן ובריא, זו משימה קשה ביותר ויתכן שקשה כמו הפסקת עישון.

  לכן הדרך הנכונה לירידה במשקל, לתזונה נכונה ולשמירה על יחס BMI תקין חייבת להיות דרך קלה ומתונה שאפשר להתמיד בה. חסרון הדרך הזו הוא הזמן הממושך שלוקח לרדת במשקל. יתרון הדרך הזו הוא בכך שזו אולי הדרך היחידה אותה רוב האנשים יכולים לבצע.

  read more about diet

  הדרך לדיאטה קלה ומתונה

  הדרך לדיאטה קלה כוללת רצף של עצות ושיטות שונות שמטרתן הוצאת יותר אנרגיה והפחתה בצריכת קלוריות מיותרות. בדיאטה הזו אין פעולה שהיא שולית מדי או לא מספיק חשובה. כל שינוי או מעשה שמפחית ברמה כלשהי, אפילו מינימלית את צריכת הקלוריות הינו מעשה מבורך.

  טיפול נקודתי בכל אספקט של צריכת והוצאת קלוריות במשך היום יכול לשנות את מגמת הגוף מהשמנה להפסקת ההשמנה ואף להרזייה.

  כאשר משווים זאת שוב לאדם מעשן, אין טעם לאמר לו הפסק לעשן, תעשה ספורט, אכול בריא. הסיכוי שהוא יבצע זאת שואף לאפס, ואפילו ינסה לשנות את דרך החיים הסיכוי שישבר ויחזור לעשן תוך זמן לא ארוך הינו גבוה.

  אולם ניתן לשכנע מעשן לוותר על סיגריה-שתיים ביום, לעשן סוג סיגריה אחר קצר יותר, להפסיק באמצע, למצוא תחליפים חלקיים, להוסיף פעילות נקודתית ספורטיבית שאינה מוגדרת כספורט, כמו משחק עם הילדים, טיול וכדומה.

  בצורה דומה צריך להתייחס אל נושא הדיאטה. אם לא מצליחים לעמוד בתוכנית דיאטה מסודרת ומותאמת אישית, יש צורך לעבור לדיאטה מתונה בה מנסים לחסוך בצריכת קלוריות ולהוציא יותר אנרגיה על ידי שינויים קלים ומגוונים. יש לבצע פעולות רבות ככל האפשר אשר מקטינות את צריכת הקלוריות והעלייה במשקל, ובמקביל להוציא אנרגיה רבה ככל האפשר.

  צריך להפנים שדיאטה מתונה מיועדת להיות דרך חיים ולא תהליך מהיר לפני אירוע כלשהו. בניגוד לדיאטה מהירה, דיאטת כסאח או דיאטה קיצונית כלשהי שמאפשרת ירידה מהירה במשקל, טובה באופן זמני, אך העליה חזרה במשקל בתוספת ריבית מובטחת.

  יש לזכור שלכל פעולה יש משמעות! גם אם הדבר עוזר לחסוך קלוריות ספורות עדיין הן מצטברות לערך משמעותי לאחר זמן מה. אין צורך להקשיב לכל מי שמתייחס לפעולות אלו בזלזול או בביטול. מי שסובל מעודף משקל וצריך דיאטה אמור להאחז בכל דבר שיעזור לו לרדת במשקל, גם אם הירידה שולית.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *