טופמקס בתור תרופת הרזייה

תזונה נכונה, ספירת קלוריות, התעמלות… כל אלו דרכים לירידה במשקל. אבל למי יש כוח נפשי להתמיד בהם לאורך זמן? כמה אנשים עם אופי שמן יכולים לשנות בצורה משמעותית את התפריט שלהם ולהצליח בדיאטה? הרי בסופו של דבר, במוקדם או במאוחר יקנו לעצמם 200 גרם שוקולד איכותי או שקית סוכריות וורטרס אורגינל או 7 טוב טעם ב 10 שקלים ויאכלו אותם בחמש דקות.

תרופת טופמקס

תרופה המיועדת לטיפול בחולי אפילפסיה, אשר תופעת לוואי אחת שלה היא הפחתת התיאבון וירידה ברצון לאכול.
העובדה שתופעת לוואי של תרופת טופמקס היא איבוד תיאבון אינה אומרת שזו תופעת הלוואי היחידה. לכל תרופה יש השפעה ותופעות לוואי שונות ומשונות, ולכן יש לשקול היטב יחד עם הרופא את התועלת בנטילת תרופת הרזייה.
תרופת טופמקס ניתנת רק על ידי רופא שבדק את תפקודי הכבד, נתוני BMI, היסטוריה רפואית ומידע חשוב נוסף. התרופה אינה ניתנת בקלות בשל השפעתה החזקה ואינה מתאימה במקרים רבים.
ישנם אנשים שמעונינים להשתמש בטופמקס אך לא נבדקו אצל הרופא, או לחילופין נבדקו ולא קיבלו אישור להשתמש בתרופת טופמקס, ולכן מנסים להשיג תרופת הרזייה זו בדרכים שונות.
כידוע, ניתן לצערנו להשיג כיום תרופות מרשם בצורה לא מוסדרת ולא מבוקרת, דבר העלול לסכן את בריאות המשתמש ולגרום לו לנזקים שונים.
תופעת לוואי נוספת היא הרדמות מסוימת של הגפיים, ידיים ורגליים. יתכן שתופעה זו תראה על בעייה אחרת שקיימת במקביל, אבל אין לדעת ללא בדיקת רופא מקיפה.
ישנן הוראות שימוש בטופמקס שאמורות להתאים למטופל עצמו, קנייה ללא מרשם רופא מדלגת על הוראות אלו ועלולה לסכן, כך שאם יש צורך למשל להשתמש בתרופה באופן הדרגתי או להפסיק באופן הדרגתי ולא עושים זאת, עלולים לקבל מעין התקף מדומה הדומה להתקף אפילפטי (אך אינו כזה. תרופה לאפילפסיה אינה גורמת ככל הידוע לאפילפסיה אצל מי שנוטל אותה ללא צורך)
לכן, יש לדעת שיש תרופה היכולה לעזור במקרים מסוימים בשליטה על התיאבון, היא מחייבת בדיקה ומרשם רופא ומעקב לאורך זמן ואינה יכולה להוות תחליף לדיאטה מתונה אלא עזרה בלבד בתהליך.

2 Responses to טופמקס בתור תרופת הרזייה

 1. dudd הגב

  9 במאי 2012 at 15:50

  קראו ב YNET את המחקר ששולל את התרופה כהרזייה ואל תפרסמו שטויות מסוכנות
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3166094,00.html
  התימוכין שעליהם מסתמכת התגובה קשורים למחקר שנערך בשנים 2000-1998, אלא שמתברר שיצרנית התרופה, חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, ערכה מחקר מקיף נוסף בדנמרק בשנת 2004 ובעקבותיו היא נטשה את הרעיון לשווק את "טופמקס" כגלולת הרזיה. המחקר נמשך עשרה חודשים והוגדר בתחילה כהצלחה. הנסיינים שקיבלו את התרופה הצליחו להפחית 19% ממשקל גופם המקורי, כפול מאלה שקיבלו פלצבו. המחקר הופסק על ידי ועדת המעקב של המחקר בשל תופעות הלוואי החמורות שהופיעו בקרב הנסיינים.

  • dieta הגב

   17 ביולי 2012 at 1:19

   חיזקת את האמור לעיל. לתרופות תמיד עלולות להיות תופעות לוואי ולכן חובה להיוועץ היטב ברופא המבין בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *